Z mojim najljubšim mučiteljem o tem, kako biti do poletja čim bolj fit :)
Roka Bobnariča rada imenujem moj najljubši mučitelj. 🙂 V letih pred mojim drugim porodom sem namreč velikokrat telovadila pod njegovim vodstvom in čutila bolečine v mišicah, za katere sploh nisem vedela, da jih imam. 🙂 Zdaj, na porodniški, pa še kar zbiram voljo in čas, da se mu spet prepustim (v teh dneh se namreč še najraje prepuščam čokoladi, saj sem prepričana, da želi moj dojenček piti čokoladno mleko). 🙂 Tako sem za lažji začetek ponovne vadbe z Rokom raje uporabila samo eno mišico – jezik, in naredila ta intervju. 🙂 Ker se bliža sezona kratkih oblačil in kopalk, pa informacije o gibanju in zdravi prehrani tako in tako ne škodijo, ne? 🙂
Od hobija do poklica
Roku se je hobi iz srednješolskih let najprej razvil v študentsko delo v času študija, nato pa v poklic – danes je osebni trener. Svoje prostore ima v Športnem društvu Beefit na Ptuju, treninge pa velikokrat izvaja tudi v naravi ali po potrebi pride na dom. „Del fitnes sveta sem deset let, od tega jih že vsaj sedem aktivno pomagam ljudem pri doseganju svojih ciljev,“ je pojasnil. Ker verjame v rek „practise what you preach”, tudi zase uporablja enak sistem, kot ga priporoča drugim. To pomeni, da izvaja dva- do trikrat tedensko vadbo za moč ter dva- do trikrat tedensko tek ali hitro hojo ali kolesarjanje ali boks ali intervalni trening.
Vadba je lahko tudi sprehod v parku
Neformalno se je njegovo izobraževanje na področju vadb pričelo, ko je prvič stopil v vadbeno dvorano. V času študija strojništva pa je v povezavi z Medicinsko fakulteto Maribor vodil projekt Razvoj biomehaničnega eksoskeleta na podlagi mehanike gibanja in pomen v rehabilitaciji pacienta, ki mu je pomagal pri razumevanja biomehanike človeškega organizma. Kasneje je opravil tečaj AFP osebni trener in s tem pridobil licenco za opravljanje osebnih trenerstev. Pravi, da ima vsak trener svoj nabor vadb, ki jih uporablja pri delu s strankami: „Pri meni je to lahko sprehod v parku ali intervalni trening v telovadnici in vse vmes. Moja naloga je, da ocenim kaj stranka potrebuje in ji to omogočim.“
Je osebno trenerstvo drago?
Med ljudmi, ki vadijo pod njegovim nadzorom, so osnovnošolci, starejši, maratonci …, pa tudi takšni, ki že od šolskih let niso vstopili v telovadnico. Nekateri si želijo biti bolj fit, drugi potrebujejo pomoč pri postrehabilitacijah poškodb. „To so predvsem ljudje, ki se zavedajo, da pri “vzdrževanju in servisiranju” svojega telesa potrebujejo strokovno pomoč,“ je dodal. V zadnjih letih je namreč osebno trenerstvo postalo precej razširjeno, pa tudi cenovno bolj dostopno. Je pa seveda dražje kot skupinska ali samostojna vadba v fitnes centru: „Ampak to je le del zgodbe o povečanem povpraševanju po osebnih trenerjih. Ljudje so zmeraj bolj ozaveščeni, tako da so pripravljeni več časa in denarja posvetiti kvalitetnemu gibanju in skrbi za zdravje.“
Kako do bolj fit telesa do poletja?
Osebni trenerji imajo veliko dela tudi pomladi, ko je sezona kopalk vedno bliže. Kaj pa še lahko naredimo v teh prihodnjih mesecih za bolj fit videz? „Ne glede na letni čas, bi vsakemu priporočal, da v svoje življenje vključi redno gibanje in zdravo prehrano. Na tak način lahko vso leto vzdržujemo “telo za kopalke”,“ je odgovoril sogovornik. Sam priporoča dva- do trikrat na teden vodeno vadbo po principu super serij (vaje si sledijo v zaporedju po krožnem sistemu, tako da so počitki minimalni), dva- do trikrat na teden aerobno vadbo (torej tek, hitro hojo, kolesarjenje, plavanje …). „Ampak še zmeraj je izguba telesne teže pogojena s prehrano“, je poudaril.
Kaj torej jesti, če želimo shujšati?
Rok zagovarja zmernost tako pri gibanju kot pri prehranjevanju, tako da odpadejo vse strogo restriktivne diete Po njegovih besedah največ dosežemo, ko iz prehrane izločimo predelana živila, enostavne ogljikove hidrate (sladkor), alergene in poskrbimo za hidriranost telesa: „Recept je enak za vse, razlika med tistimi, ki želijo kaj pridobiti ali izgubiti, je samo v količini hrane in kombinaciji živil. Osnova je precej enostavna, hudič je v podrobnostih, tukaj pa potem prav pridejo izkušnje.“ Za konec pa sem ga vprašala še, kaj bi svetoval ženskam, ki so pred kratkim rodile, tako kot jaz :). „Vsekakor vadbo, kjer se posebna pozornost polaga na krepitev mišic stabilizatorjev trupa, mišic medeničnega dna in vaje za moč. Odsvetoval bi tek, poskoke in klasične vaje za trebušne mišice,“ je zaključil.
Se flamingamo! 🙂
Komentarji
Pusti komentar